Přejít k hlavnímu obsahu

Portál občana

Portál občana – na úřad z pohodlí domova

Každý občan nemá možnost zastavit se v úředních hodinách na městském úřadu, aby si vyřídil, co potřebuje, nebo je pro něj cesta na úřad náročná. Pro větší komfort a další zjednodušení komunikace veřejnosti s úřadem spustilo město nový systém pro on-line komunikaci, tzv. Portál občana.

Portál občana

portalobcana.chomutov.cz


Portál občana zajišťuje elektronické vyřízení životních situací. Elektronická komunikace umožňuje nahradit osobní nebo poštovní kontakt mezi občanem a úřadem a vyřídit závazek či podání prostřednictvím elektronických on-line formulářů, a to i mimo úřední hodiny.

Systém mohou využívat rovněž podnikatelé, a to fyzické i právnické osoby. Portál občana má veřejnou a neveřejnou část, do níž se uživatel dostane až po přihlášení. Jak si vyřídit stavební povolení, registraci vozidla či nový občanský průkaz, najde občan v sekci Potřebuji vyřídit, na který odkazuje veřejná část portálu. Zde je možné získat formuláře ke stažení, informace o příslušných agendách k řešení (například platba za psa či popelnici), je tu seznam kontaktů na zaměstnance úřadu nebo přímé odkazy pro další informace (například o rozpočtu města, zveřejněných smlouvách, atd.).

Vstup do neveřejné části vyžaduje přihlášení (eidentita, bankovní identita, datová schránka, mojeID). Po přihlášení je možné získat celou škálu individualizovaných služeb. Je zde možné sledovat historii a stav závazků vůči městu. Nabízí se možnost úhrady plateb přes platební bránu a mnoho dalšího. Při podávání žádostí jsou využívané informace o přihlášené osobě, které jsou předvyplněny do formulářů k odeslání.

Po návštěvě informací a předložení souhlasu na magistrátu města v budově Zborovská, je možné pod jednu osobu sloučit identity celé rodiny nebo společnosti a získat tak v neveřejné části portálu informace o závazcích za všechny tyto subjekty. 


Další informace na portále občana

  • Odkaz na rezervační systém města
  • Informace z úřadu (rychlý přechod na informační kanály města)
  • Ostatní e-služby (ostatní elektronické služby města)