Přejít k hlavnímu obsahu

Partnerská města

Annaberg-Buchholz

Stát: Německo
Smlouva uzavřena: 1999

Historické hornické město se nachází na saské straně Krušných hor pod kopcem Pöhlberg a protéká jím říčka Sehma. Označuje se za město Adama Riese, což byl významný německý matematik žijící v Annabergu v první polovině 16. století. Další významnou historickou postavou v dějinách města je Barbara Uthmann, jejíž socha zdobí annaberské náměstí, a která byla významnou podnikatelkou v oblasti krajkářství a prýmkařství. Dominantou města je pozdněgotický kostel svaté Anny s bohatou malířskou výzdobou. Turisty nově láká Manufaktura snů, ve které se nachází rozsáhlé muzeum tradičních krušnohorských dřevěných hraček, které vzniklo na základě sbírky Eriky Pohl-Ströher.Součástí Manufaktury snů je i malá kavárna s ukázkovou výroby čokolády. Pro její interiér se podařilo zrekonstruovat původní secesní skleněný strop.

www.annaberg-buchholz.de

Bernburg

Stát: Německo
Smlouva uzavřena: 1995

Okresní město v Sasku-Anhlatsku s téměř 35 000 obyvateli. Bernburg leží na řece Saale, 45 km jižně od Magdeburgu a 40,2 km severně od Halle. Dominantou města je rozsáhlý renesanční zámek, ve kterém se nachází muzeum, stejně jako populární, nedávno renovované medvědí jámy v jeho vodním příkopu. O kostelu svatého Štěpána v obci Waldau (která se stala součástí Bernburgu v roce 1871) je první písemná zmínka již v roce 964. Současná podoba budovy pochází z doby kolem roku 1150. Je jedním ze zastavení na Strasse der Romanik (románské cestě). Bernburg je navíc univerzitním městem - nachází se v něm kampus Anhaltské univerzity aplikovaných věd.

www.bernburg.de

Arenzano

Stát: Itálie
Smlouva uzavřena: 2005

Arenzano je pobřežní město v provincii Janov, které se nachází v ligurské oblasti na severozápadu Itálie. Má populaci okolo 12 000 obyvatel, avšak v průběhu letní sezóny narůstá, protože se jedná o poměrně populární rekreační středisko pro Italy. V létě se zde koná celá řada festivalů. Významnými památkami je Svatyně Pražského Jezulátka, farní kostel z 18. století, saracénská věž ze 16. století, Villa Negrotto Cambiaso, která byla postavena v 16. století janovským patricijem a která je nyní radnicíV Arenzanu se nachází krásný park osázený vzácnými dřevinami, jako je libanonský cedr a blahočet.

www.comune.arenzano.ge.it

Trnava

Stát: Slovensko
Smlouva uzavřena: 2013

Trnava je krajské a okresní město na západním Slovensku, které leží 44 km severovýchodně od Bratislavy v centru Trnavské pahorkatiny na řece Trnávce. Trnava je důležité historické a kulturní centrum. Od roku 1978 je opět sídlem arcibiskupa trnavské arcidiecéze, od roku 1992 Trnavské univerzity a od roku 1997 Univerzity sv. Cyrila a Metoděje. Od roku 1996 je sídlem Trnavského kraje.

www.trnava.sk

 

Sloup partnerství

Sloup, nacházející se v blízkosti městského parku – na pěší zóně za obchodním domem Chomutovka směrem k budově magistrátu, symbolizuje existenci města Chomutova, jeho současnost, ale i minulost a budoucnost. Minulost zobrazují erby převážně šlechtických rodů, které přispěly k rozvoji města, soupis držitelů erbů a jejich zásluhy jsou vypsány na jedné ze dvou mramorových desek ve spodní části sloupu. Ve střední části díla jsou umístěny znaky Evropské unie, České republiky, Ústeckého kraje a města Chomutova. Směřují na různé světové strany a vyjadřují tak myšlenku: žijeme v jednom městě, v jednom kraji, v jedné zemi a v jedné Evropě, to je naše přítomnost. O přítomnosti informuje i druhá mramorová deska – jsou na ní uvedena partnerská města Chomutova (Bernburg, Annaberg-Buchholz, Arenzano a Trnava) včetně roku uzavření smlouvy o partnerství. Zeměkoule na vrcholu sloupu symbolizuje motto: Žijeme všichni na jedné Zemi, partnerství a přátelství mezi lidmi i národy je její, a tedy i naší budoucností.