Přejít k hlavnímu obsahu

Ochrana spotřebitele

Odkazy na stránky s informacemi pro spotřebitele, poradenství apod.

Kontroluje a dozoruje právnické a fyzické osoby prodávající nebo dodávající výrobky a zboží na vnitřní trh, poskytující služby nebo vyvíjející jinou podobnou činnost na vnitřním trhu, poskytující spotřebitelský úvěr nebo provozující tržiště (tržnice), pokud podle zvláštních právních předpisů nevykonává dozor jiný správní úřad.

Telefon 299 149 009 (Po až Pá 9-17 hod.). Právní poradenství (zdarma, jen za cenu běžného hovoru) z oblasti spotřebitelského práva (reklamace, nedodání zboží, poškození oděvu v čistírně, předváděcí akce, vysoké vyúčtování za energie, podmínky pojistných, úvěrových a leasingových smluv).

Mimosoudní řešení sporů. Služba zprostředkovává dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací, až třeba do podoby soudní pře. Současně je to i databáze pro online sdílení a řešení spotřebitelských problémů, a také pro kladení spotřebitelských dotazů. Služba není určena pro řešení sporů mezi podnikateli. 

Databáze nebezpečných výrobků (zdrojem informací je evropská databáze RAPEX, české dozorové orgány a výsledky testů časopisu dTest).