Přejít k hlavnímu obsahu

V Chomutově vznikla nová pamětní tabule s tématem Pochodu smrti na Chomutovsku

V rámci státního svátku dne 8. května 2024 slavnostně odhalili náměstci primátora města Chomutova Mgr. Milan Märc a JUDr. Milan Petrilák pamětní tabuli Pochodu smrti u hřbitova v Horní Vsi v Chomutově. Na realizaci se společně se statutárním městem podíleli členové Muzea Československého opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku a chomutovský historik Milan Kopecký.

Pochody smrti byly velmi smutným bodem konce druhé světové války. Tuto část historie si připomínají především města a obce, kterými pochody vedly. Město Chomutov se přidalo k těmto městům a obcím a nechalo vytvořit pamětní tabuli s historickými fakty a dobovými fotografiemi.

„Úplně první jednání o vzniku tabule se uskutečnila u náměstka primátora Milana Märce, který byl tomuto projektu velmi nakloněn. Po dlouhém bádání, hledání podkladů a fotografií pana Milana Kopeckého a také našeho týmu se realizace úspěšně blížila do již dokončené a povedené tabule,“ říká Jiří Piramovský, předseda muzea Na Kočičáku.

„Plno lidí před touto částí historie zavírá oči a nechce si ji připomínat. Podle nás je to ale jasný důkaz, že proti zlu se musí člověk postavit a bojovat proti němu. Tato tabule má jasné poslání. Nikdy nesmíme zapomenout, že umírali nevinní lidé,“ dodává Piramovský.