Přejít k hlavnímu obsahu

Chomutov uctil památku obětí pochodu smrti. Přes 200 lidí šlo ve stopách utrpení

V pátek 18. dubna se na Chomutovsku uskutečnil pietní pochod, který připomněl tragické události spojené s pochodem smrti na konci druhé světové války. Na sedmnáctikilometrovou trasu z Hory svatého Šebestiána do Chomutova se vydalo přes 200 účastníků, kteří vzdali úctu stovkám vězňů, kteří na této cestě před 80 lety vyčerpáním nebo v důsledku násilí přišli o život.

Vzpomínkovou akci uspořádalo Muzeum československého opevnění z let 1936–1938 Na Kočičáku ve spolupráci s městem Chomutovem. Jejím cílem bylo nejen připomenout oběti, ale také přiblížit hrůzy, které museli vězni z koncentračních táborů během pochodu prožívat. Atmosféru umocnily stylizované scénky, kdy se na trase objevili „vězni“ v táborových oděvech a vojáci wehrmachtu. Silným momentem se stal výstřel z lesa symbolizující brutalitu tehdejších událostí.

Součástí trasy byly i pietní zastávky u památníků v Nové Vsi, Křimově, Strážkách a u obce Domina, kde účastníci pokládali květiny a zapalovali svíčky. V polovině cesty byla připravena i autentická ochutnávka vězeňské stravy, což byla neosolená řepná a chlebová polévka.

Velký dík patří nejen organizátorům, ale především všem účastníkům, kteří i přes chladné a deštivé počasí dorazili v hojném počtu. Vaše přítomnost ukázala, že památku obětí druhé světové války si stále připomínáme s úctou a respektem.

„Pochod smrti je tragickou kapitolou našich dějin. Právě tímto způsobem chceme zajistit, aby nebyla zapomenuta,“ uvedl Jiří Piramovský, z Muzea čs. opevnění. Město Chomutov se k těmto slovům připojuje a děkuje za krásný průběh celé akce.